Adres: Wysowa-Zdrój 9・38-316 Wysowa-Zdrój・tel: +48 18 353 20 11
Msze św. w najbliższą niedzielę: Parafialny: 7:30, 10:00, 15:00, Zdrój: 11:15, Hańczowa: 8:45
Msze św. w najbliższą niedzielę: Parafialny: 7:30, 10:00, 15:00, Zdrój: 11:15, Hańczowa: 8:45

Pierwsza Komunia Święta

Pierwsza
Komunia Święta

Jedna dobrze przeżyta Komunia Święta zdolna jest zmienić nas w świętych i doskonałych.

św. Franciszek Salezy

Intro

Kilka słów do Rodziców:

Dzień Pierwszej Komunii Świętej to bardzo ważne wydarzenie w życiu Waszego Dziecka i Waszej Rodziny, co do tego nie mamy wątpliwości. Pamiętajcie, że od Was, Rodziców zależy, jak będzie ten dzień wyglądał. Jesteście dla swojego Dziecka najważniejszymi autorytetami. Dajcie mu odczuć, że dzieje się coś niezwykłego w jego życiu.

 • Tak zorganizujcie czas w Dniu Pierwszej Komunii Świętej, by Dziecko doświadczyło wyjątkowości tego czasu. Zostanie to w pamięci na zawsze. Zadbajcie o to, by wszystko działo się bez pośpiechu, bez porannego popędzania, czy strofowania Dziecka. Niech Wasza cierpliwość będzie podwójnie mocna w niedzielny poranek. 
 • Przed wyjściem na Mszę Świętą o godzinie 12:00, pobłogosławcie Wasze Dziecko znakiem krzyża, wykonanym na jego czole. Gest błogosławieństwa przed pójściem do kościoła będzie podkreślał, jak wielkiej wagi wydarzenie nastąpi w życiu małego chrześcijanina.
  (Warto gest błogosławieństwa znakiem krzyża na czole zostawić jako tradycję domową, nie tylko przy okazji Pierwszej Komunii Świętej.)
 • Przygotowując się z Dzieckiem do Pierwszej Spowiedzi Św., poświęćcie dużo czasu i cierpliwości w piątek wieczorem na zrobienie rachunku sumienia i wysłuchanie wszystkich dziecięcych wątpliwości i lęków. Tylko mama i tato dadzą Dziecku prawdziwe poczucie bezpieczeństwa. Warto to zrobić w piątek, by spokojnie przyjść z Dzieckiem w sobotę na godz. 9:00 do kościoła Parafialnego. 
 • Pięknym świadectwem będzie, gdy sami Rodzice przystąpią do spowiedzi i komunii świętej, a jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, wytłumaczcie to Waszemu Dziecku szczerze. 
 • Wytłumaczcie także Dziecku, co znaczą słowa Pana Jezusa – Kto spożywa Moje Ciało i pije Moją Krew ma życie wieczne. Trzeba przypomnieć w mądrych krótkich słowach, to czego uczyło się na katechezie. Zapytajcie czy wie, że ten opłatek, który przyjmie dziś w kościele nie jest taki sam, jak ten wigilijny?
  To prawdziwe Ciało Pana Jezusa, czy w to wierzy?
 • Wytłumaczcie Dziecku, że będzie od tej pory cząstką Kościoła i wiele może samo wyprosić dla innych, ofiarowując komunię świętą w jakiejś intencji. To jest bardzo ważna wiadomość, a wypowiedziana przez Rodzica, pozwoli Dziecku  lepiej zrozumieć fakt przyjęcia do serca Pana Jezusa.
 • Niech spotkanie rodzinne i przyjęcie komunijne będzie miłym dopełnieniem tego dnia. Pamiętajcie jednak, by prezenty nie przesłoniły ważności przyjęcia Pana Jezusa do serca. Może warto zastanowić się czy dawać dzieciom bardzo drogie prezenty właśnie w dzień Pierwszej Komunii Świętej.

LOGO ŻYWY RÓŻANIEC

Drodzy Rodzice – najważniejszym dla Was celem niech będzie świadome towarzyszenia Waszym Dzieciom w Dniu Pierwszej Komunii Świętej, w tej chwili, gdy Dzieci otrzymują Skarb Eucharystii. 

Dzieci są wtedy najpiękniejsze, bo są piękne, dobre i czyste. Są aniołami. Pięknie wyglądają zewnętrznie i są piękne wewnętrznie, bogate Jezusem. My dorośli „podczepiamy się” do dzieci i mamy w sercu prawdziwą radość i sami czujemy się lepsi. 

Zapraszam Was, Drodzy Rodzice, do radości z okazji Pierwszej Komunii Waszych Dzieci.

Niech ten dzień będzie zupełnie innym w życiu całej Rodziny. Także poprzez większą łagodność w zwracaniu się do siebie nawzajem. 

Niech Dziecko pamięta ten dzień, jako chwilę gdy mu było bardzo dobrze w życiu. 
To bardzo ważne, by chciało pamiętać, że obecność Pana Jezusa zmienia świat na lepsze. Gdy kiedyś przyjdą kryzysy wiary, Wasze Dziecko będzie wiedziało, że warto do Niego wracać.