Bierzmowanie
Przybądź Duchu Święty, spuść z niebiosów wzięty światła Twego strumień…
(Sekwencja o Duchu Świętym)
Teologia sakramentu
Nazwa sakramentu pochodzi od bierzma, czyli belki z konstrukcji dachowej podtrzymującej strop budynku. Wraz z chrztem i Eucharystią bierzmowanie należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, które stanowią pewną całość. Na początku chrześcijaństwa w Europie sakrament chrztu i bierzmowania były udzielane przez biskupa równocześnie. Dopiero w trakcie rozwoju religii chrześcijańskiej nastąpiło rozdzielenie tych sakramentów.
Można obrazowo powiedzieć, że te trzy sakramenty są trzema kluczami otwierającymi te same drzwi.
Chrzest daje pełnię łaski miarą Pana Boga. Człowiek nie jest jeszcze w stanie wykorzystać tych darów. Przez bierzmowanie człowiek uczy się jak dobrze korzystać z darów chrztu św., po Chrystusowemu. Pan Jezus mówił – Bądźcie doskonali, jak Ojciec wasz jest doskonały. W bierzmowaniu człowiek może żyć wiarą na miarą Chrystusa.
Sakrament bierzmowania jest też nazywany sakramentem wierności Chrystusowi. Pozwala dojrzale przeżywać Eucharystię.
Bierzmowanie wiąże się z namaszczenie olejem krzyżma stąd określenie consignatio – naznaczenie, pieczętowanie. (Naznaczało się np. średniowiecznego rycerza, jakiemu panu służy.) Inne określenie tego sakramentu to confirmatio – namaszczenie. Przez konfirmację biskup potwierdza, że kandydat jest członkiem Kościoła.
Bierzmowanie jest określane jako sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Co oznacza, że dary Ducha Świętego pozwalają pogłębiać duchowość chrześcijańską i dawać świadectwo bycia chrześcijaninem (świadkiem Chrystusa).
Katechizm Kościoła Katolickiego podkreśla wielkie znaczenie tego sakramentu: „Przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są jako prawdziwi świadkowie Chrystusa do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej. (KKK 1285)
Celebracja sakramentu bierzmowania
Szafarzem sakramentu bierzmowania jest biskup, jako następca Apostołów we wspólnocie Kościoła, a w wyjątkowych sytuacjach wyznaczony przez niego kapłan.
Bierzmowanie udzielane jest zasadniczo w parafii zamieszkania i poprzedzone jest systematyczną katechezą sakramentalną. Celem katechezy jest doprowadzenie kandydatów do świadomego wyznania wiary otrzymanej na chrzcie oraz odważnego wyznawania chrześcijańskich przekonań w zlaicyzowanym świecie.
Bierzmowania udziela się w czasie Mszy Świętej. Liturgia rozpoczyna się odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz wyznaniem wiary przez bierzmowanych, jako
ich świadome nawiązanie do sakramentu chrztu.
Sugeruje się, by kandydat do bierzmowania zachował imię chrzcielne, a świadkiem bierzmowania powinien być rodzic chrzestny. Nie wyklucza to jednak wyboru innego świadka, czy innego imienia.
Świadek bierzmowania
- Ma ukończone 16 lat, jest katolikiem bierzmowanym i żyjącym zgodnie z wiarą.
- Ma obowiązek dostarczenia metryki chrztu.
Dodatkowe informacje
- Bierzmowanie wyciska niezatarte znamię i można je przyjąć tylko raz w życiu.
- Konieczne jest dostarczenie metryki chrztu, by móc przystąpić do sakramentu bierzmowania.
- Ważnym elementem przygotowania do bierzmowania jest pojednanie z Bogiem w sakramencie pokuty i stan łaski uświęcającej.
- Rodzice powinni towarzyszyć swojemu dziecku i wspierać je w przygotowaniu do sakramentu bierzmowania.
- Przygotowanie do bierzmowania w parafii Wysowa -Zdrój obejmuje cykl trzech lat (od klasy szóstej do ósmej) W tym czasie kandydat zobowiązany jest do systematycznego uczestnictwa w spotkaniach formacyjnych organizowanych w parafii oraz regularnego uczestnictwa w niedzielnej Mszy Św., nabożeństwach pasyjnych, majowych, różańcowych.